У людства завжди було багато різних ворогів. Але сьогодні головний ворог один — це самостність.
Коли людина закривається від світу в своїй маленькій норці і це стає нормою, можна сказати, що ворог переміг. Якщо людство розділиться, якщо кожен створить свій власний світ і житиме в ньому окремо від інших, людство просто стане жертвою. І тоді жодна звичайна людина не виживе. Жодна.
Єдине, що людство може зробити, щоб перемогти ворога, — це бути разом. Тягтися до інших, приймати одне одного такими, якими ви є, приймати землю, небо, любленого чи нелюбленого людину такими, якими вони є.
Коли ви відчуваєте, що не самі по собі, коли ви бачите цілісність світу, ви стаєте духовною особистістю.
Відокремлюючись від того, що вам не подобається — від тіла, роботи, людей, своїх почуттів, свого трансцендентного, своїх партнерів, тому що вони не такі, рано чи пізно ви опинитеся в порожнечі. І всесвіту не залишиться нічого, крім як поглинути вас.
Тому будьте з кимось, тягніться до когось, якщо вам щось не подобається — змініть це або змініться самі, прийміть, що все це є у вашому житті. І не забувайте, що ви теж цінність, зі своїм розумом, тілом, досвідом, бажаннями і навіть образами, страхами та соромом. Ви — цінність.
(с) ІВАН ПЕТКАНИЧ


